Nogi Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny (limfatycznego); Powiązane Warunki; Ramię Obrzęk; Taśmy Obrzęk; Obrzęk limfatyczny z ramię; Nogi Obrzęk limfatyczny; Jak diagnozować Obrzęk limfatyczny; Ręczny drenaż limfatyczny; Proste drenaż limfatyczny; Leczenie obrzęk limfatyczny; Dzieci z Obrzęk limfatyczny, Lymphedema Poland (Polish)

Moderator: Senior Moderators

Nogi Obrzęk limfatyczny

Postby patoco » Sat Jul 12, 2008 8:57 am

Nogi Obrzęk limfatyczny

Nogi Obrzęk limfatyczny (limfatycznego)

Obrzęk limfatyczny z nóg
Obrzęk limfatyczny kończyn

Angielski:
Leg Lymphedema

Tradycyjnie, nóg lymphedema został uważany za podstawowy i lymphedema lub dziedziczne choroby. Jednakże, ze leczenie nowotworów staje się znacznie bardziej skuteczne i tak wiele więcej pacjentów z rakiem nie tylko życiu raka, ale dosłownie osiągnięcia leczyć, coraz więcej wypadków z nóg lymphedema odwiedzają w czołówce. Mamy długą rozumieć raka piersi jako główną przyczynę wtórnego lymphedema, ale prawda jest przerażająca, że statystyki są na bieżąco jesteśmy znalezienie podobnych wskaźników raka wśród ocalałych z wszystkich typów.

W związku z tym medycznej społeczności powoli zbliża się do zrozumienia innych warunków, które mogłyby powodować również lymphedema.

Mam nadzieję, że ta strona będzie nogi "lymphers" z informacją, że jest pomocne i że można je włączyć do lepszej jakości życia i styl życia. Nasza strona Twoje emocje i Samorządu obrazu z Lymphedema dać porad i spostrzeżeniami na temat stojących przed wyzwaniem emocjonalnym lymphedema.

Aby uzyskać informacje na nogi zobaczyć na naszej stronie lymphedema u dzieci

Czynników Rryzyka na Nogi Obrzęk limfatyczny

1). Węzeł chłonny deportacji do biopsji

2). Ciężkich zakażeń, w tym Zapalenie naczyń chłonnych, tkanki lub różycy.

3). Inwazyjnych Głębokie rany, które mogłyby łzawiącego, cięte lub uszkodzenia lymphatics.

4). Leczenia promieniowaniem, szczególnie te, które są skoncentrowane na obszarach, które mogą zawierać "klastry" węzły chłonne

5). Morbid otyłość może powodować wtórne lymphedema "kruszenia" lymphatics

6). Poważne oparzenia, nawet intensywne oparzeniem słonecznym

7). Zakażenie mikroskopowej filarial larwy pasożyta, choć jest to bardziej powszechne w krajach tropikalnych

8.) Pierwotnych lymphedema każdą osobę, którzy mają rodziny historii o nieznanych obrzęk kończyn

9). Promieniowaniem i chemioterapii z powodu nowotworów

10). Insect bites

11). Złamań kości i przerw

Dodatkowego Obrzęk limfatyczny z nóg

Podobne warunki: obrzęki nóg, edema nogi, nogi Obrzęk limfatyczny

Wstęp

Jeśli zapytać ludzi, którzy są najbardziej znane z lymphedema pytanie "Czy jesteś świadomy wtórne lymphedema," najbardziej odpowiadał, że "tak, to gdzie ramię swells po system limfatyczny został uszkodzony przez raka piersi biopsji i leczenia." Jest to tzw ramię lymphedema.

Nawet jeśli są świadomi, że taki stan jako wtórne nogi lymphedema istnieje, ich reakcja może być dobrze, że jest to mała grupa ludzi poszkodowanych którzy mają raka prostaty.

W ten sposób pokazuje, jak mało jest świadomości na temat tej konkretnej formie lymphedema. Nawet w lymphedema świat jest to krok ubogich dzieci.

Jednakże, jeżeli członkostwo Lymphedema Ludzie i stanowisk w Internecie lymphedema grup wsparcia są wskazówką, warunek ten wzrasta dramatycznie.

Przyczyny tego wzrostu jest wiele. Obejmują one:

1. zwiększona częstość przeżycia
2. nowotworu. lepsze leczenie urazów układu moczowo-płciowego, że wcześniej nie byłyby terminalu 3. wzrost antybiotyków do leczenia zakażeń i dla innych warunków, które mogłyby wcześniej doprowadziły do śmierci.

Ważne jest również, aby pamiętać, że wtórne nogi lymphedema nie koniecznie rozpocząć natychmiast po szkoda lub uraz. Nie może to początek roku.

Co to jest wtórne lymphedema nogi?

Dodatkowy lymphedema jest warunkiem gdy system limfatyczny został uszkodzony. Głównym zadaniem tego systemu jest przejście poprzez nadmiar i na naszych ciałach. Gdy staje się ona uszkodzona lub ujemnym, nie jest już w stanie zrealizować tę funkcję i tych płynów (płyny limfatyczny) gromadzi w tkankach interstitial naszych nóg. To powoduje obrzęk nóg.

Kolejną ważną funkcją jest system limfatyczny w celu zwalczania zakażeń naszych ciałach. Z lymphedema, ten jest również możliwość osłabienia i pacjent staje się bardziej podatne na infekcje.

Jakie są przyczyny wtórne Nogi Obrzęk limfatyczny?

Dodatkowy nogi lymphedema (zwane także nabyte lymphedema) jest spowodowana przez lub może rozwijać się jako wyniki:

1). Zabiegów związanych z brzucha lub nóg, gdy system limfatyczny został uszkodzony. Dotyczy to również wszelkich agresywnych chirurgii.

Przykładami są

Chirurgia strippingu żyły peripheral vascular disease dla hip zastąpienia kolana replaement wprowadzenie śruby, wkręty i innych urządzeń ortopedycznych naprawy lipectomy

2). Usuwania węzłów chłonnych na raka biopsji. Nowotworów te obejmują, ale nie są ograniczone do

Nasieniak raka prostaty, rak jajnika rak uteran vulva chłoniaka raka pęcherza - zarówno hodgkins i nie hodgkins czerniaka dwukropek mięsak Kaposi

3). Promieniowaniem leczenia tych nowotworów, że blizny na system limfatyczny i węzły chłonne

4.) Niektóre rodzaje terapii chemo. Na przykład tamoksyfen zostało połączone z wtórnym lymphedema i skrzepy krwi.

5.) Ciężkich zakażeń / posocznica. Ogólnie rzecz biorąc, o których mowa w Zapalenie naczyń chłonnych, jest to poważne zagrażające życiu zakażenie na system limfatyczny / węzłów.

6.) Trauma urazów, takich jak doświadczenie w wypadku samochodowym, że poważnie szkodzi nogi i system limfatyczny.

7.) Burns (oparzenia) - nawet poważne poparzenia słonecznego. Mamy członkiem że nabyte wtórne lymphedema z nóg.

8.) Przerw i złamań kości.

9.) Morbid otyłość - lymphatics są ostatecznie stłumione przez nadmierny ciężar. Po tym wystąpieniu szkody jest stałe i chroniczne wtórne nogi lymphedema zaczyna.

10.) Owad rany lub gryza

11.) Zakażenia pasożytnicze

Jakie są niektóre z objawów wtórnych Nogi Obrzęk limfatyczny?

Te objawy mogą obejmować:

1). Niewyjaśnione obrzęk albo część lub całe nogi. We wczesnym etapie lymphedema, w tym obrzęk faktycznie nie przewidzianą w nocy i / lub okresów odpoczynku, powodując pacjenta do Uważam, że jest tylko rzeczą i przekazując je zignorować.

2.) Lub uczucie ciężkości w nogach szczelność

3). Increaseing w sprawie zakresu ograniczeń w ruchu na nogi.

4). Unsual lub niewyjaśnionych aching lub dyskomfort w nogę.

5). Wszelkie zmiany dotyczące utwardzania i / lub thicking na obszary skóry lub skóry na nogi.

ETAPY Nogi Obrzęk limfatyczny

Istnieją trzy podstawowe etapy aktywnych z lymphedema. Wcześniejsze lymphedema jest rozpoznawany i zdiagnozowane, tym łatwiej jest do pomyślnego leczenia i uniknąć wielu komplikacji.

Ważne jest również, aby mieć świadomość, że gdy masz lymphedema, nawet w jednej kończyny nie zawsze jest możliwość innego kończyny jest narażony na pewne późniejszym terminie. Ta "nieaktywne" okresu, o którym mowa w fazie latencji. Jest to związane z dziedzicznej formy lymphedema.

Latencji ETAP

Lymphatic zdolności przesyłowych jest zmniejszona nr widoczne / namacalny edema subiektywna skarg są możliwe

Etap I
(rewersyjne Obrzęk limfatyczny )
Akumulacja białka bogate edema płyn Pitting edema Redukuje z elewacji (zwłóknienia)

ETAP II

(Samorzutnie Nieodwracalne Lymphedema) Akumulacja białka bogate edema płyn Pitting stopniowo staje się trudniejsze Tkanka łączna broni (zwłóknienia)

Etap III
(Lymphostatic Elephantiasis)
Akumulacja białka bogate edema płyn Brak pit Fibrosis i sclerosis (stwardnienie ciężką) zmiany skórne (papillomas, Hiperkeratoza, itp.)

Leczenie Nogi Obrzęk limfatyczny

Leczenie za ramię lymphedema jest dużo tego samego traktowania jak nogi lymphedema. Najlepszą leczenia jest terapia decongestive.

Powikłania związane z Nogi Obrzęk limfatyczny

1. Infekcje takie jak tkanki, Zapalenie naczyń chłonnych, różycy. Jest to spowodowane nie tylko na duże nagromadzenie płynu, ale jest dobrze udokumentowane, że lymphodemous kończyny są zlokalizowane immunodeficient i bogate proein płynu stanowi doskonałą pielęgnowaniu invironment dla bakterii.

2. Odprowadzanie rany, że wyciek lymphorrea który jest bardzo żrącymi do otaczającej skóry i tkanki działa jako port wejścia do infekcji.

3. Zwiększona ból z powodu kompresji nerwy zwykle spowodowane przez rozwój zwłóknienia i zwiększone nagromadzenie płynów. Zobacz Lymphedema i bólu.

4. Utrata funkcji ze względu na obrzęk kończyn i zmian.

5. Depresja - psychologiczne radzić sobie w związku z disfigurement i druzgocący wpływ lymphedema.

6. Deep zakrzepicy żył ponownie w wyniku presji na obrzęki i zwłóknienia przeciwko naczyniowych. Ponadto może się zdarzyć w związku z tkanki łącznej, Zapalenie naczyń chłonnych i zakażeń. Zobacz też: Thrombophlebitis

7. Posocznica, zgorzel są możliwości z powodu infekcji.
8. Możliwe do amputacji kończyny.

9. Pleural effusions (płuc płyn) może spowodować, jeśli lymphatics w jamie brzusznej lub klatce piersiowej są wystarczające, aby oczyścić płuca jamy płynów.

10. Skóra komplikacji, takich jak suchość skóry, podział, tablice i nodules, podatność na infekcje bakteryjne i grzyby.

11. Przewlekłe zapalenie zlokalizowane.

12. Ból od początku lymphedema w łagodnym do ciężkiego w późnym etapie lymphedema.

13. Limfatyczne nowotworów, które mogą zawierać angiosarcoma, chłoniak, mięsakiem Kaposiego; lymphangiosarcoma (Stewart_treves Syndrome); skórę T-komórki chłoniaka; skórę komórek B chłoniaka; Pseudolymphomatous skórę Angiosarcoma. Zobacz także: Primary Lymphedema i raka do dyskusji i limfatyczne Raki wtórny do Lymphedema.

Uwaga: Te nowotwory występują rzadko i zwykle są związane z długoterminowymi, improperply nieleczonych lub leczonych lymphedema. Zazwyczaj występujące w stadium trzech lub czterech; dość rzadkie w drugim etapie.

14. Skóra możliwych komplikacji w etapach 3 i 4 zawierają papillomatosis; placques tym "Bruk" pojawia się placque; dermatofibroma; Skin Tagi; Warts i Verrucas; Mycetoma skóry Grzyb, zapalenie skóry i wiele lymphedema pacjentów sprawozdanie zwiększonych problemów z łuszczyca, egzema, półpasiec. Chciałbym podejrzany może to być spowodowane ponownie, upośledzenia odporności stanu ramion lub nóg poszkodowanych z lymphedema.

15. Udokumentowane, ale rzadko komplikacje w późnym etapie może również obejmować Lymphomatoid Papulosis; Cutis Marmorata; Acroangiodermatitis; Dermatolymphangioadenitis (DLA); Papillomatosis Cutis carcinoides

16. Osłabiającego wspólnych problemów. Jest to spowodowane przez połączenie nadmiar płynu i stałej wagi procesu zapalnego, który towarzyszy lymphedema. Jak mamy starsze zdobyły wiele lymphedemapatients mają całkowite zastąpienie kolana, biodra całkowita wymiana, lub całkowite zastąpienie ramię, podczas gdy inne są doświadcza zespół cieśni tunelu i mają carpal tunel Chirurgia ramię lub doświadcza problemów związanych z lymphedema i musi haverotator cuff surgery

Leczenie nogi Obrzęk limfatyczny

Zabieg na nogi jest dużo lymphedema tego samego traktowania jak ramię lymphedema. Najlepszą leczenia jest terapia decongestive. Patrz także podręcznik drenaż limfatyczny mld złożonych decongestive CDT terapii.

Niemniej jednak, nie jest ważne, że jest wyjątkiem i pompy pneumatyczne kompresji nie powinien być stosowany u nóg lymphedema.

W trakcie leczenia, nogi będą zawijane w bandaże kompresji po leczeniu sesji. Po zakończeniu leczenia, kompresja rękawami i nogi szaty będą przepisane.

Nie jest ostateczna i krytyczne odnoszące się do obszaru leczenia, kontrolę i zarządzanie lymphedema, i że jest wykonywania. Nie tylko to jest istotne dla całego naszego zdrowia, to pomaga w kontroli wagi i ma istotne znaczenie dla przepływu płynu limfatyczny poprzez nasze ciało. Bez względu na etapie lymphedema, leżących u podstaw medycznych lub warunków życia, każdy z nas powinien mieć plan ćwiczeń dla lymphedema.

Czasami zbyt, proces musimy przejść, aby nasze leczenie jest objęte maddening do powiedzenia najmniej. You made potrzeba, aby dowiedzieć się how_to_file_a_health_insurance_appeal do odwrócenia zasięgu lub odmowy leczenia i może nawet z proces, aby dowiedzieć się, jak złożyć skargę twoja firma ubezpieczeniowa z państwa komisarz.

Taśmy samoprzylepne Masaż

Wszystkie drenaż limfatyczny uderzeń oparte są na jednej zasady ruchu.

Badania naukowe wykazują, że początkowy lymphatics otwarcia i limfatyczny angions są stymulowane przez wycinka prosto, ale jeszcze tak trochę ruchu bocznego. Po tych 2 projekty, musimy zwolnić całkowicie w celu umożliwienia wstępnej lymphatics, aby zamknąć i chłonne należy sucked down kanałów. W tej fazie zero presji nie całkowicie odłączyć od skóry, po prostu wrócić do swojej ciśnienia nic. Również nie pull skóry z powrotem z wami jak wrócisz, niech go z powrotem przez wiosnę.

Ten ruch może przypominać podstawowe koła i jest nazywana stacjonarnych kręgów. Wszystkie projekty są oparte na tej zasadzie.

W ten kierunek ruchu, zawsze chcemy, aby skłonić chłonki w kierunku węzłów poprawne, więc ostatni, boczne rozciągają się ruch należy do węzłów.

Pomyśl o ruchu wody. Wyeksponowanie tych początkowych lymphatics tylko na skórze, stretch, otwierając je, a następnie uwalniania i poczekać na limfatyczny angions do pompy chłonnych w dół statku. Pamiętaj, jak to jest powierzchowne. Jeśli uczucie mięśni lub innych tkanek pod skórę, to opowiadają się one zbyt trudne.

Oto cztery punkty pamiętać podczas wykonywania Masaż limfatyczny -

1. Prawidłowe ciśnienie jest wystarczająco głębokie, aby nie ślizgawka na skórę, ale wystarczająco dużo światła, aby nie czuć coś pod skórą. Jest to około 1-4 uncji. Jest bardzo często do masażu terapeuci przeszkoleni w zakresie Szwedzki lub głębokie tkanki stosuje się zbyt dużo presji ze drenaż limfatyczny masaż. Czasami trudno jest wierzyć, że coś tak światło może być skuteczne. Zawsze pamiętaj-jesteś pracy na skórę. Ile ciśnienia nie trzeba czekać na deformują skóry? Prawie nic. Pamiętaj, jeśli push too hard można zwinąć początkowej limfatyczne.

2. Kierunek swoje udar ma wielkie znaczenie, ponieważ zawsze chciał, aby skłonić chłonki w kierunku węzłów poprawne. Jeśli nacisnąć chłonnych w niewłaściwy sposób, że praca nie będzie skuteczne.

3. Rytm jest bardzo ważne, ponieważ z prawidłowego rytmu i szybkości, początkowe lymphatics są otwarte, a następnie zezwolić na wyłączenia, a następnie jest mało czasu, że jest do tego, aby limfatyczny sucked dół wzdłuż statku. Odpowiedni rytm pobudzą również Układ przywspółczulny, co powoduje, że klient się zrelaksować.

4. Kolejność oznacza kolejność The Strokes. Gdy chcemy drenażu obszaru, zawsze początek w pobliżu węzła, że jesteśmy do odsączania. Zawsze nacisnąć chłonnych w kierunku węzła. Następnie, jak pracujemy, mamy przejść dalej i dalej od węzła, ale zawsze wypchnięcie płynu z powrotem w kierunku węzła. W ten sposób jasne ścieżki dla limfatyczny, aby przenieść, jak również stworzenie odsysanie, że zwraca się do węzła chłonne.

http://www.realbodywork.com/learn/modal/lymph.htm

Ręczny drenaż limfatyczny Self na Dolnym końcem

Zasady MLD:

udarów powinny być wykonane z arcing projekty lub projekty pół koła.

Nie slajd o ponad skórę, ale zachować swoje palce w kontakcie ze skórą i delikatnie rozciągnąć je na leżących tkanek.

albo nie powinno być bólu.

Każdy udar lub powinna być wykonywana 10-15 razy powoli, biorąc około 2 sekundy dla każdego udaru mózgu.

Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub pojawi się naciskając zbyt trudne.

Obrzęk limfatyczny obu nóg, wykonać wszystkie posunięcia po obu stronach.

najlepsze miejsce, aby być w tej sytuacji jest to, reclined siedzącej lub leżącej, a propped się nieznacznie.

Upewnij się, że może skóra-kontakt ze skórą dla wszystkich tych uderzeń. Oni nie będą działać, gdy zrobione przez ubranie.

1. Szyja: Miejsce do mieszkania z palcami na Twoim ramieniu naprzeciwko, w trójkątne części tuż nad collarbone i obok swojej szyi. Przenieś swoje strony w arcing ruchu rozciąga skórę do przodu iw dół, w kierunku klatki piersiowej. Powtórz ten po drugiej stronie.

2. Armpit: Raise Your ramię (na tej samej stronie, na nogi, w którym masz lymphedema), można zginać kolan, i miejsce rękę za głowę. Miejsce na płaskiej naprzeciwko swojej strony w Twojej armpit. Stretch skóry w arcing ruchu aż do szyi.

3. Powyżej talii: Miejsce na płaskiej naprzeciwko swojej strony na stronie ciała (na stronie, na której masz lymphedema) poniżej piersi, ale powyżej talii. Przenieś ręce do góry w arcing ruchu w kierunku swojego armpit, rozciągając skórę.

4. Poniżej talii: Miejsce na płaskiej naprzeciwko swojej strony na stronie ciała (na stronie, na której masz lymphedema) lub nieco poniżej talii, ale przede swoje biodra. Przenieś ręce do góry w arcing ruchu w kierunku swojego armpit, rozciągając skórę.

5. Głęboki(diaphragmatic) oddychaniu: Miejsce zarówno otwarte dłonie na górze każdej innej poniżej pępek. Zapoznaj się powoli oddech i czuć się w Twoim brzuchu wstaną w twoje ręce, jak rozwija się podjąć w powietrzu. Wtedy oddech i poczuć w brzuchu tonięcia jako dar liści. Jak lepiej na tym można użyć rąk, aby oprzeć swój żołądek lekko jak oddech, a nieco z prasy w wasze ręce jak oddech. Nie należy się zawroty głowy. Start tylko z 2 lub 3 oddech i praca do 10 jak się silniejszy.

6. Pachwina: Miejsce na płaskiej Twojej strony na przodu groin, gdzie Twoje prawo bielizna spada. Dokonaj scooping ruchu w groin, walcówka Twojej strony od kciuka do małego palca. Wyobraź sobie, że twoje ręce są na dole koło wodne.

7. Powrót na kolana: Miejsce na płaskiej palce obu rąk za swoje kolana. Wykonaj scooping się w kierunku ruchu ciała.

8. Powtórz kroki 3, 4 i 6 (talii i groin obszary)

Bardzo specjalne podziękowania dla: Katy

LymphedemaTherapists Lymphedema Terapeutów

Porady na zawijanie jeden Nogi Obrzęk limfatyczny

Jeden z najlepszych postów na temat wrap nogi… od

Ponieważ masz obrzęk nóg (i palce), to prawdopodobnie lymphedema, może wytworzone z lipedema. Tradycyjne techniki bandaging jest z Płótna trykotaż, a następnie niektóre artiflex (bawełna padding), i wreszcie, bandaże. I bandaż bezpośrednio na skórę. Wykładzina ma nawet jeżeli obecnie należy constrict część z bandaging, powodując przepływ limfatyczny nie, ale naprawdę nie są bandaże, takich jak gumy - odpowiednio rozmieszczone i siebie, że nie spowoduje ściśnięcie - i to artiflex ból. W Płótna trykotaż jest tylko inną rzeczą umyć i wysuszyć. I poszedł do http://www.bandages.com i stwierdziliśmy, że nowe bandaże, że są wystarczająco gruba, które mają być stosowane bez warstwy (np. Płótna trykotaż i padding). Być może jest to droga, czy chcesz bother z stockinets i padding. Jeśli było zobaczyć terapeuta, to oni również korzystać z pianki zamiast artiflex (tylko bawełny padding). Niektóre zdjęcia wyglądają bandaging absolutnie potworne. Moje tzw terapeuta wykorzystane niektóre pianki, itp., ale szybko odkrył, że na nogi spadł bardziej bez niego. W opuszki ma na celu "rozpowszechniania" kompresji tak nie jest wiążące - ale to, co naprawdę się dzieje, jest elastyczność w bandaże idzie do kompresji pianki - nie kompresji swoje nogi. A little kompresji trickles do rzeczywistych nogi, ale moje doświadczenie było, że obrzęk zszedł lepiej bez dodatkowych rzeczy. Jednak, ponieważ to jest sprzeczne z tradycją, powinien przynajmniej mieć świadomość, jeśli jakakolwiek część swojego zdania, nogi zbyt napięty, a jeśli tak powtórzyć w bandaże (co najmniej godzinę na dwóch nogach - i bandaże, które były OK podczas i okolice może nagle stać się zbyt napięte w środku nocy - co oznacza, musisz wstać i zrobić to ponownie.) Anyway, z lub bez Płótna trykotaż i padding, tutaj jest jedną techniką bandaging:

materiały (1 duże nogi nie rażąco większe niż normalnie (Ja 5'9 "cielę i środek jest 21" i mam szeroki, obrzęk nóg - jeśli są znacznie większe, być może trzeba więcej)

opcjonalnie: Płótna trykotaż, artiflex, pianki

Wymagane dokumenty:

1 rolka 1 "zawodowych wytrzymałość taśm maskujących. 1 ea 3 "taśm ciężkich padding wokół kostek 1 ea 1" x 5m medi-RIP 2 ea 8 cm. x 5 m krótkiego wycinka bandaże 1 ea 10 cm x 10 m krótkiego wycinka bandaże 1 ea 6 cm x 5 m krótkiego wycinka bandaże.

Pokój dla 2 nogi, jeśli jest bardzo dużo większy niż do mnie, dodać kolejną 1 ea 10 cm. x 5 m krótkiego wycinka bandaż dla każdej nogi.

I siedzieć na moim łóżku i mają niskie tabeli mogę resztę moich stóp, dwa krzesła, ale również będzie działać (od jednego do zasiadania w jeden i umieścić na pieszo).

Zawijania do 3 "taśm ciężkich padding (lub Dziękujemy! Poduszek) wokół kostek. Na rysunku 8, co jest wokół stóp i od stóp na nogi będzie się wiążące w prawo na skrzyżowaniu stóp i nóg (gdzie 90 "kolei jest. To jest tylko miejsce padding ma zasadnicze znaczenie. Bezpieczne go taśm maskujących. Secure wszystkich po bandaże zostały one opakowane z taśm maskujących. Cut wiele 5 "pasy i taśmy maskujące je mieć." Trzymaj je na krawędzi stołu lub windowsill, albo coś.

Pierwsze posiadają wszystkie bandaże, tak, że jesteś z rysunku w dolnej części cylindra bandaż (bandaże są walcowane na cylinder), a nie w górę. A little eksperymentów pokaże, że jest to znacznie łatwiejsze.

Start z 1 "medi-rip (jest to własny rachunek spójnego bandaż, ale niektóre posyla na własny rachunek spójności z prania). Użyj tego mały bandaż na bandaż wzdłuż linii toe. Oznacza to, że taki sam łuk, że w stawach palców stóp do Marka. Nie wiążą palcach. Jeśli możesz, zawijać każdy z palców, ale Uważam, że ten wiąże palcach i boli, więc opuścić moje palce nieopakowanego, nawet jeśli opuchła, ale jeśli zaczniesz z większych krótkie wycinki bandaże, nie będzie pół księżyca swells, że nawet więcej (jeśli Ponieważ dokonać prosto z kręgu tylko niewiele poniżej toe nieco poniżej big toe, to zostawić niektóre obszarze stóp nie bandaged i limfatyczny będzie pchane w tej dziedzinie, i będzie gorsze niż przed. niewielki 1 "medirip mogą być zapakowane w zakrzywione ścieżki, które obejmuje wszystkie stóp. nakładaniem tym 1" medirep przez 1 / 2 i nadal jej likwidacji wokół stóp aż do końca łuku, a następnie go zabrać się ukośnie w górę na nogę, a będzie jeszcze wystarczająco bandażem zawijać się ponownie tuż pod linią toe ponownie za kilka okładów. medi wrap ma aspekty elastyczna w inny pasek bawełny, tak ciągnąć medirip napięty (które jest elastyczna, zostanie przedłużony, ale nie do punktu dyskomfortu).

Podczas zawijania w bandaże, pociągnij trochę na koniec każdego okręgu, ale nie rozciągnąć je zbyt trudne, lub ze stałym napięciem o ile potrwają. Chcesz je do wywierania trochę wiosny, ale nie strangle swoje nogi. Jeśli im się zbyt napięty, to boli, i musisz cofnąć owijania i redo (duży ból). Jeśli nie rozciągnąć je trochę, nie będą mieć dużo kompresji. Oczywiście, jest zawsze na dole bandaże na nogi, że boli, więc masz do czynienia unwrap całości, aby dostać się do nich.

Następnie, krok 2 potrwać 8 cm. x 5 m krótkiego wycinka bandaż, i rozpocząć na czubka stopy, ale nie wiążą żadnych palce, ponieważ masz już na medi-rip, pozwalają na oddychanie niewiele miejsca, aby się upewnić, że nie wiążą palce. Potem wiatr wokół stóp nakładania na bandaże o około 1 / 2 do 2 / 3 (I prawdopodobnie pokrywać 2 / 3), dopóki nie zdobyły prawie do nogi (Twoje stopy powinny być w kącie 90 stopni do nóg, i dla mnie jest to 2 lub 3 okładów), a następnie przejść się wokół pięty, a jak Ci się od drugiej strony pięty, podejmują bandaż ukośnie na górnej części stopy nieco poniżej górnej części pierwszej wrap (tylko na dole duży toe), przejdź na dole stóp, a następnie wnieść bandaż na około kostkę nieco powyżej pięty, a następnie wokół kostki, a kopię zapasową ukośnie w górę na nogę tak jak poprzednio, pokrywających 1 / 2 do 2 / 3 z poprzedniej ścieżki. W ten sposób duża liczba 8s. Kontynuuj z cyfrą 8, każda warstwa nieco wyższe wokół kostki, dopóki nie zostanie ponownie owijania są tylko z przodu nogi (nie więcej miejsca do innego rysunek 8) i wykorzystanie pozostałej części bandaże się prosto w kręgach (rysunek 8, ) Wokół kostek.

Następny krok 3 second 8 cm x 5 metr krótkiego wycinka bandaż, i rozpocząć na bazie nóg (wokół kostek), przejdź na raz lub dwa razy, kotwica w bandaż, a następnie na następnej kolei zejść wokół dole stóp w pobliżu piętki, a następnie wokół dolnej części stopy, a następnie przez góry i wokół nóg, a następnie kontynuować tworzenia rysunku 8, aż do nóg pokrywania przez około 2 / 3. Aby wynik około 8 nogi, po jednej stronie z przodu nogi, bandaż będzie uphill (lub do Twojego kolana), to jest mniej lub bardziej prostej wokół tylnej części nogi w wysokiej klasy z 8, następnie idzie obniżenia (lub na pieszo), można spotkać się z przodu nogi ponownie, a następnie mniej lub bardziej prosto w tylnej części nogi na niskim końcu z 8 a następnie ponownie na następną cyfrę 8 . Na mnie ten bandaż jest gotowych tylko na początku cielę (nieco powyżej dolnej części mięśni - byłoby idealne, jeśli bandaż zakończył tuż przed rozpoczęciem mięśni, ale będzie ona nieco inna dla każdego w zależności od ile pokrywają się one, jak i dużych ich nogi.

Następny krok to rysunek 4, 8 z 10 cm x 10 m bandaż. Rozpocznij w dolnej części nogi z początkiem bandaż na stojące wzwyż, więc pierwszy kierunek jest w dół w kierunku (do końca skierowaną ku górze), a następnie najbliższe okolice się ponownie. 10 cm x 10 m bandaż powinien podjąć ci do nieco poniżej kolana, ale gdy nogi są bardzo duże, może być konieczne dalsze 10 cm. bandaż. Każdy kurs z rysunku 8 powinny pokrywać się trochę mniej lub równo, ale nie więcej niż poprzedniego kursu. Im więcej pokrywają się z większej kompresji, i trzeba zawsze mieć mniej proximally kompresji (w kierunku swego serca) niż distally (w kierunku swojej palce).

Wreszcie, podejmuje kroku 5 ostatnich 6 cm. x 5 metr krótkiego wycinka bandaż i uruchomić na około połowy cielę lub nieco wyższe, a wiatr prosto w kręgach do nieco poniżej i jak najbliżej kolana. Ten ostatni daje kompresji bandaż na blaty w górę 8 w przypadku gdy nie ma za dużo na siebie, rodzaju i posiada wszystko, co obwód nogi jest w rzeczywistości mniejsze niż na kolana w połowie cielę (nie slajd ponieważ mniejsze koła musiałby slajdów w większym obwodzie nogi).

I zostały uzupełnione o moje zdolności do zawijania, ale trudno jest się dowiedzieć, czy początkujący mogą wnieść wiele sensu mojego kierunkach - lecz Ja postarałem. Spójrz na niektóre zdjęcia z bandaging gdy jesteś na http://www.bandages.com. Nie patrz na liczne fotografie z rysunku 8, ale dają więcej kompresji i pobyt na lepsze, a mniej wiążące. Pojawi się ogólną ideę likwidacji nogi, i nakładania się na fotografii, jednak. To może wydawać się skomplikowane, aby moje kierunkach (Ja postarałem się być jasne), ale prawdziwym technika nie jest bardzo trudno w ogóle.

Nowe grubości bandaże, że nie trzeba padding (padding jest włączone): KomprimED. Znajdują się one na stronie internetowej pod bandagesplus bandaże, a następnie w ramach dwóch sposób wycinka bandaże. Myślę, że należy zacząć od tego, jak padding może być bardziej istotne dla kogoś, którzy to tylko początek bandaże. To jest znacznie prostsze niż te głupie wszystkich warstw.

* Miękkie i wygodne bezpośrednio na skórę pacjenta * grubsze tekstury unika stosowania pianki i padding w wielu przypadkach * Nadaje się do lymphedema żył i owrzodzenia * patient-friendly aplikacja wymaga mniej warstw * Wszystkie bandaże są short-stretch/low wycinka KomprimED 4cmx5m

Inne mądry, standardowe krótkie wycinki bandaże są rosidal lub comprilan. Ja używam rosidal. W medi-rip jest w ramach sekcji spójnego bandaże na stronie 2 w ramach bardziej ogólnej kategorii bandaże.

Obrzęk limfatyczny z nóg i kostek

Linda Fisher

Hamowanie z przepływu chłonki z danym obszarze powoduje nagromadzenie wyjątkowo dużą ilością płynu tkanek w tym obszarze. Takie nagromadzenie nazywa lymphedema. Lymphadema jest nie tylko niepokój, może to powodować problemy, takie jak ból, zakażenie i powtarzające się zakażenia, trudności w poruszaniu się, Odzież ograniczeń, powietrza i ograniczenia w podróżowaniu.

Pamiętając, że porusza się w górę limfatyczny w organizmie w kierunku serca, z palcem wskazówki w kierunku serca, i z góry na dół głową w kierunku serca, widzimy, że płyn się najdalej w organizmie jest z ciała . Niektóre z przyczyn lymphedema ciała jest niewydolnością serca, układu moczowo-płciowego z powrotem do jamy brzusznej lub niższym obszarze, blokada w groin (inguinal węzłów), lub za zablokowanie kolana (popliteal węzły).

I często użyć analogii do wypadku drogowego w celu wyjaśnienia freeway przepływ limfatyczny. Na miejscu wypadku, cały ruch albo spowolni lub zatrzyma się do zatrzymania w pobliżu, dopóki jest czyszczony od wypadku, umożliwiając tym samym ruch do ponownego przepływu naturalnie. Anatomically, w momencie zablokowania, wszystko spowalnia i zaczyna się kumulować w tył wzdłuż drogi przepływu. Jeśli stóp i kostek są obrzęk, to na ogół oznacza, że nie jest zablokowanie "do przodu".

Nawet w cienkie młodych ludzi, czasami zobaczyć oznaki lymphedema w nogach. To pojawi się jako "ciężkie kostek" lub jako mały woreczek z tłuszczu na środku krzywej kolana. Kiedy w tej części populacji, odkryliśmy, że nie jest się indywidualne prawo wykonywania i jedzenie dużej mierze na niewłaściwym żywności, lub po prostu odwrotnie. Wiele joggers, tenis graczy, entuzjastów i aerobik wykonywania ćwiczeń i jeść prawidłowo, ale się tym problemem, ponieważ trudno wpływ będzie powtarzany powolne przemieszczanie limfatyczny.

W średnim wieku i starszych grup, możemy zobaczyć różne, ale bardzo często, problem - Shuffling nogi zamiast spaceru komfortowo. Jeśli nie możesz sobie nogi dźwigu, aby prawidłowo, można po prostu przyjąć, że prawdopodobnie "arthritic problem." Wiele razy, może mieć dużą masę chłonnych płyn za swoje kolana, które połączone, a następnie utwardzone. Wyobraź sobie to powodować ból. Byłoby jak taśmy tenisowy piłka za swoje kolana, a następnie próbuje chodzić!

Istnieje więcej niż jedna przyczyna lymphedema w niższych kończyn. Te wymienione powyżej to tylko niektóre z bardziej powszechne.

Jak unikać blokad:

Nie należy nosić tight jeans lub napięty pod szaty. Nie krzyżowych kolana podczas posiedzenia; stóp krzyża na kostek. Do wykonywania entuzjastów, integrować jakąś formę powolne, rytmiczne wykonywanie - joga i pilates są dobre, jak się pieszo. Odrzucony na trampoline jest doskonały - nie trzeba skakać. Bend swoje kolana i uzyskać delikatnie odbijać się na co najmniej 12-15 minut dziennie. Jeśli saldo jest dotyczą, posiada na stacjonarną lub zakupu przedmiotu równowagi bar, że przywiązuje do swojego trampoline. Również w przypadku, gdy przewodniczący koła związanie, umieść stopy na trampoline i odrzuceń ktoś inny to za Ciebie - otrzymasz pozytywne korzyści z tego. Połóż się na pokładzie slant. I, jak zawsze, pić dużo czystej wody, głębokiego brzucha praktyki oddechowe, a jeść dużo świeżych, żywności nieprzetworzonej. Uwaga: W przypadku niewydolnością serca, należy bezwzględnie sprawdzić, czy z medycznego, zanim przystąpisz do wykonywania jakiejkolwiek formie i, oczywiście, nie slant na pokład! "Tworzenie swobodnego przepływu poprzez limfatyczne ciała jest istotną częścią każdego procesu uzdrawiania."

Linda Fisher posiada Lympathic Wellness Center w Santa Maria.

Stopa opieki nad Dolnym końcem Nogi Obrzęk limfatyczny

Keith Smiley

Krajowa sieć lymphedema (NLN) (http://www.lymphnet.org) zostało zalane z pytań dotyczących stóp i kostek opieki dla pacjentów z niższym końcu lymphedema. Dr Joseph Hewitson, San Francisco Podiatrist, którzy nie pracował z wieloma lymphedema pacjentów, pod warunkiem NLN wykaz wytycznych i wskazówek dla prawidłowego stóp opieki dla osób cierpiących z powodu niższych końcu lymphedema. Te guidlelines są excerpted od lipca NLN biuletynu.

paznokci troska

Upewnij się, że odchudzenie systemu toenails, ale niekoniecznie w prostej. Jeśli rogi wzrosła do skóry, wykończenia przeszkadzaj granicy.

Jeśli pojawi się zakażenie, należy usunąć na bok, że gwoździem do rozwiązania zakażenia. Antybiotyki często nie będzie działać ponieważ ropień (off ścianach zakażenia) wystąpił. Nasycania może jedynie tymczasową ulgę.

A lymphedema pacjent nigdy nie powinien poddawać chemicznej matrisectomy (roota niszczenie wzrost o matrycy chemicznej, aby trwale usunąć paznokci).

Grzybowy paznokcie są w lymphedema pacjentów i powinien być moczony w occie 1:1 / woda roztworu do 20 minut, z antybakteryjnym rozwiązanie zastosowano później.

Rutynowe pielęgnację stóp co trzy miesiące z podiatrist, jeśli to możliwe, lub się z lekarzem.

Drobiazgowe pielęgnacji paznokci zmniejsza szansę na zakażenie i zapalenie.

W trosce o Twoje Toes

W wewnętrznej przestrzeni między palce muszą być czyste i suche.

Namaczanie w occie 1:1 / woda roztworu do 20 minut przynajmniej raz w tygodniu i działa kawałek gazy między palce, aby usunąć wszelkie gruzu pomoże zachować czyste przestrzeni internetowej.

Korzystanie z osuszający / antybakteryjnym rozwiązania jak Castelani's Paint zmniejszyć szanse na podrażnienia i zakażenia.

Zastosowanie wełny jagniąt (patrz aptekarzem) między palce pozwala na większą internetowych oddychające.

Otwórz toed kompresji odzież będzie również umożliwić większej oddychające, jak będzie oddychający, że obuwie jest zamontowane poprawnie.

Dr Hewitson mówi, że właściwe obuwie jest bardzo ważne. On zawsze mówi zakup obuwia w czasie dnia, kiedy twoja noga jest najczęściej obrzęk (zazwyczaj na koniec dnia). Jeśli nosi ubrania kompresji, upewnij się, że Twoje buty nadające się do uwzględnienia tego. Dobre buty sportowe są doskonałe do noszenia, ponieważ są one bardziej pomocne, i oddychający. W przypadku bardzo dużych stóp, taśmy Velcro obuwia jest zwykle bardziej przychylne.

Jeśli masz bolesne corns i calluses, powinny być rutynowo skromniejszą przez podiatrist lub praktykuje. Nigdy nie używaj niesprawnej callous usunięcie poduszek, ponieważ mogą one powodować oparzenia i zakażeń.

Dr Hewitson również zawsze mówi do pracy z renomowanych lekarzy którzy są chętni do dalszego kształcenia się na lymphedema. Dodaje on, może być ich najlepszy i tylko nauczycielem.

http://www.suite101.com/article.cfm/lymphedema/72125

Pielęgnacja skóry

Skóra jest organem pierwszej linii obrony. To chroni organizm z powodu urazu i infekcji i pomaga w regulacji temperatury. Dlatego istotne jest, aby zachować zdrową skórę. Osoby, którzy mieli jakiekolwiek upośledzenie funkcji układu są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju infekcji. Wszelkie niewielkie zmniejszenie lub ścieranie bakterie mogą zezwolić na wjazd na skórze i stojących limfatyczne płyn jest doskonałym milieu, w których bakterie mogą rosnąć.

Proste środki, które będzie promować zdrową skórę:

1. Zbadaj skórę codziennie dla każdego crack, cięcia lub suchych obszarach. Sprawdź dokładnie obszarach o ograniczonej lub uczucie, gdy istnieją fałdami skóry.

2. Czystość skóry codziennie z braku perfumowane mydło

3. Wysuszyć całkowicie skóry, zwłaszcza na obszarze między palce

4. Lek uzupełnia skórę. Użyj IOW pH emulsji, Eucerin, aby zachować skórę i wilgotnych pliable.

5. Indeks fingernails i toenails jakichkolwiek objawów zakażenia, pęknięcia, Grzyb, lub hangnails. Nie cięcia gwoździ lub cuticles. Użyj Emery pokładzie.

6. Zadzwoń do lekarza na pierwsze oznaki jakiejkolwiek infekcji, zaczerwienienia i wysoką temperaturę.

Pielęgnacji stop Risk dla pacjentów

Ludzie którzy mają Obrzęk limfatyczny , cukrzycy lub chorób naczyniowych są na ryzyko zakażenia.

Pomocne wskazówki:

1. Do opieki nad corns i calluses, nie używaj w ciągu recepty, takich jak kukurydza, Dr Scholl poduszki, które zawierają kwas. Po kąpieli lub prysznica, kiedy skóra jest zmiękczona, buff skóry, aby usunąć martwe i zmiękczają skórę calluses.

2. Corns może rozwijać między 4. i 5. w palcach stóp swells. Grzyby mogą również rozwijać, co może prowadzić do infekcji. Zmiana na większy lub szerszy buty maja złagodzić rozwoju corns. Korzystanie z wełny jagniąt między palce w celu zmniejszenia tarcia.

3. Po odchudzenie systemu Toe Nails, okrągłe krawędzie, aby zapobiec ingrown toenails. Gotować clippers na jeden minut do ostygnięcia i niech jedna godzina przed użyciem.

4. Suche stopy można bardzo dobrze po kąpieliskach, w szczególności między palce. Nie używaj alkoholu na waszych nogach. Użyj IOW pH emulsji.

5. Jeśli nie są w stanie obniżyć swoje Toe Nails, zobaczyć Podiatrist regularnie.

http://www.lymph.com/SkinCare.htm

Aby uzyskać informacje na temat pielęgnacji paznokci, zobacz naszą stronę co zrobić, aby Zdrowy Nails

Zobacz także naszą stronę na pielęgnację stóp do Lymphedema

Zapobiegawczw Dzialania NA Nogi Obrzęk limfatyczny

Dla pacjenta, którzy są na ryzyko rozwoju Lymphedema, i dla pacjenta którzy opracowała Lymphedema.

Którzy jest zagrożona? Na ryzyko jest ktoś miał którzy ginekologicznych, czerniaka, raka prostaty, nerek lub w połączeniu z inguinal węzła rozbiór i / lub radioterapii. Lymphedema postoperatively może wystąpić natychmiast, w ciągu kilku miesięcy, kilka lat lub 20 lat lub więcej po terapii nowotworów. Z właściwą edukację i opiekę, Lymphedema można uniknąć, jeśli rozwija, trzymane pod kontrolą. (Aby uzyskać informacje dotyczące innych przyczyn niższej końcu Lymphedema, patrz Lymphedema Co to jest?) Poniższe instrukcje powinny być poddane dokładnej pre-operatively i omówione z lekarzem lub terapeutą.

1. Absolutnie nie ignorować wszelkie niewielki wzrost obrzęk w palce, stopy, kostki, nóg, brzucha, narządów płciowych (skonsultować się z lekarzem natychmiast).

2. Nigdy nie pozwalają na wtrysk lub rysunek krwi w nogach wpływ (-y). Załóż Lymphedema ALERT Naszyjnik.

3. Zachowaj edemic lub na ryzyko nogi spotlessly clean. Stosowanie emulsji (Eucerin, Lymphoderm, Curel, niezależnie działa najlepiej dla Ciebie), po kąpieli. Po wysuszeniu, należy delikatnie, lecz dokładnej. Upewnij się, że jest sucha w każdym creases oraz między palce.

4. Unikaj energicznych, powtarzalne ruchy oporu przeciw z dotkniętych nogi.

5. Nie należy nosić skarpety, pończochy lub undergarments napięty z elastycznej taśmy.

6. Unikaj skrajnych zmian temperatury przy kąpielisku lub opalać się (lub nie sauny hottubs). Trzymaj nogi (-y) chroniona przed słońcem.

7. Staraj się unikać wszelkiego rodzaju urazu, takie jak siniak, cięcia, poparzenia słonecznego lub innych oparzenia, sportowym, Owad bites, kot drapie. (Patrz na kolejne objawy zakażenia.)

8. Gdy manicuring swoje toenails, uniknąć cięcia swoje cuticles (poinformować pedicurist).

9. Ćwiczenie jest ważne, ale konsultować ze swoim terapeutą. Nie overtire nogi narażone na ryzyko, jeśli zacznie ache, kłaść i podnosić. Zalecane ćwiczenia: spacery, pływanie, aerobik świetle, jazda rowerem, i jogi.

10. Gdy podróżujących drogą lotniczą, pacjentów z Lymphedema i tych na ryzyko powinny nosić dobrze wyposażone kompresji zapasów. Dla tych z Lymphedema, bandaże dodatkowe mogą być wymagane do utrzymania kompresji na długi lot. Zwiększenie płynów podczas gdy w powietrzu.

11. Użyj elektryczne maszynki do golenia, aby usunąć włosy z nóg. Utrzymanie elektryczne maszynki do golenia, zastępując właściwie głów, ile potrzeba.

12. Pacjenci, którzy mają Lymphedema powinien nosić dobrze wyposażone kompresji podczas wszystkich zapasów waking godzin. Co najmniej raz na 4-6 miesiące, zajrzyj do terapeuty follow-up. Jeżeli magazynowanie jest zbyt luźne, najprawdopodobniej w obwodzie nogi ma obniżone lub magazynowanie jest noszone.

13. Ostrzeżenie: Jeśli zauważysz wysypka, swędzenie, zaczerwienienie, ból, wzrost temperatury lub gorączka, zobaczyć się z lekarzem natychmiast. Zapalenie lub zakażenie narażony na nogi mogłoby być na początku lub pogorszenie Lymphedema.

14. Utrzymać idealną wagę poprzez wyważona, niski sodu, wysokiej fiber diety. Unikaj alkoholu i palenie. Lymphedema jest wysoki białka edema, jedzenie, ale zbyt mało białka nie będzie zmniejszenia elementem białka w płynie limfatyczny, lecz może to osłabić tkanki łącznej i pogorszyć stan. W diecie powinny zawierać łatwo-wytrawić, takich jak białko z kurczaka, ryby lub tOFU.

15. Zawsze nosić zamknięte buty (wysokie blaty lub dobrze wyposażone buty są wysoce zalecane). Nr sandały, pantofle lub się boso. Wysuszyć starannie nogi po pływania.

16. Zobacz podiatrist raz w roku jako profilaktyka (do sprawdzenia na leczeniu i grzybów, ingrown toenails, calluses, ciśnienie obszarach, athelete, spacery).

17. Nosić czyste skarpety i wyroby pończosznicze w każdej chwili.

18. Użyj talku na nogi, zwłaszcza jeśli perspire dużo; talcum ułatwi do ciągnięcia na kompresji pończoch. Należy nosić rękawice gumowe, jak również, gdy na pociągnięcie pończoch. Proszek za kolana często pomaga, zapobieganie otarcia i podrażnienie.

Niestety, nie jest zapobieganie leczyć. Ale, jak rak i / lub Lymphedema pacjenta, pojawi się w Twojej bieżącej kontroli raka sprawdzanie i dalszego utrzymania swojej Lymphedema.

Zmieniona © stycznia 2001 National Lymphedema Network. Uprawnienie do dwóch egzemplarzach i wydrukować tę stronę w całości tylko w celach edukacyjnych, nie na sprzedaż. Wszystkie inne prawa zastrzeżone. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z NLN: 1-800-541-3259.

Można tłumaczyć każdej strony w naszym serwisie. Proszę przejść do naszego wejścia strona główna

Lymphedema People

http://www.lymphedemapeople.com

Pat O'Connor
Założyciel i dyrektor wykonawczy
User avatar
patoco
Site Admin
 
Posts: 2175
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:07 pm

Return to Obrzęk limfatyczny

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests